عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: ساخت مسکن و ارائه طرح مسکن استیجاری حرفه‌ای به واسطه شهرداری و بخش خصوصی می‌تواند شکاف ایجاد شده برای خرید مسکن را کاهش دهد و مسکن تبدیل به یک کالای قابل تصور شود.

نگرش نیوز – اقبال شاکری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در مورد رشد قیمت مسکن گفت: فاصله عرضه و تقاضا در بازار مسکن بسیار زیاد شده است، عرضه و تقاضاى نامتعادل تنها مربوط به پایتخت نیست حتی در روستاهای حاشیه‌ای تهران هم با این مشکل روبرو هستیم. گرانی قیمت مسکن ابعاد متفاوتی از مشکلات را به دنبال داشته که بخشی از آن مربوط به آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

ساخت یک میلیون واحد مسکونی سالانه در دستور کار قرار بگیرد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که مسکن ساخته نشود بی شک شاهد رشد تقاضا و افزایش قیمت آن خواهیم بود، باید ساخت یک میلیون واحد مسکونی سالانه در دستور کار قرار بگیرد؛ از طرفی دولت باید برای مسکن استیجاری طرحی را ارائه کند و مسکن از حالت کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تغییر پیدا کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای تصریح کرد: ساخت مسکن و ارائه طرح مسکن استیجاری حرفه‌ای به واسطه شهرداری و بخش خصوصی می‌تواند شکاف ایجاد شده برای خرید مسکن را کاهش دهد و مسکن تبدیل به یک کالای قابل تصور شود. قیمت مسکن به قدری بالا رفته که بسیاری از خانوارها نمی‌توانند تصور کنند که چه زمانی صاحب خانه می‌شوند.

مسکن باید تبدیل به یک کالای مصرفی و در دسترس باشد

شاکری با اشاره به اینکه مسکن باید تبدیل به یک کالای قابل دسترسی باشد؛ گفت: اگر بتوانیم موضوع را به درستی مدیریت کرده و عرضه این کالا را افزایش دهیم، خانواده‌ها باید بتوانند پیش بینی کنند که بعد از گذشت ۵ سال توانایی خرید و یا اجاره واحد مسکونی برای زندگی را خواهند را داشت یا خیر؟ بر همین اساس مسکن باید تبدیل به یک کالای مصرفی و در دسترس باشد.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در پایان خاطر نشان کرد: مالیات دریافتی برای خانه‌های خالی بر اساس قانون جهش تولید مسکن باید به صندوق ملی مسکن واریز و صرف تولید یک میلیون واحد مسکونی در طول یک‌ سال شود.