مدیر اجرایی پروژه سامانه انتقال آب از سد آزاد و ژاوه سنندج گفت: پروژه انتقال آب از سد آزاد یک‌هزار و 500 میلیارد تومان نیاز دارد ضمن اینکه یک تصفیه‌خانه هم در کنار این خط انتقال در حال طراحی است.

ناصر علیزاده مدیر اجرایی پروژه سامانه انتقال آب از سد آزاد و ژاوه سنندج صبح امروز در جریان بازدید وزیر نیرو از سد قوچم، اظهار کرد: هدف اصلی کل پروژه تامین آب شرب است و با توجه به کیفیت بالایی که سد آزاد دارد هدف‌گذاری عمده‌ برای این سد تامین آب شرب شهرهای سنندج، قروه، دهگلان، دزج و شهرهای تابعه است.

وی خاطرنشان کرد: سامانه انتقال سد آزاد ۸۸ کیلومتر خط و تونل است که تونل آن به پایان رسیده و امکان بهره‌برداری از سامانه به ظرفیت ۳٫۵ هکتار وجود دارد.

علیزاده تصریح کرد: دو ایستگاه پمپاژ پروژه هم یکی در اول مسیر و دیگری در میانه آن انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: کل این مجموعه سد آزاد و سامانه انتقال آن ۱۰۰ درصد تمام شده است بلکه تنها پروژه انتقال آب به سنندج و پروژه انتقال به شهرهای قروه و دهگلان برای مصارف شرب به میزان ۳۲ میلیون مترمکعب باقی‌مانده که ۲۴ میلیون مترمکعب آن شرب و مابقی مربوط به بخش صنعت است.

علیزاده اضافه کرد: فاصله انتقال تا دهگلان و قروه حدود ۶۰ کیلومتر است که تاکنون اجرایی نشده است.

وی افزود: برای ایستگاه پمپاژ یک و دو، پیمانکار تعیین شده و کار را شروع کرده است و عملیات ساختمانی آن به زودی شروع خواهد شد.

علیزاده تصریح کرد: خط انتقال هم باید به زودی شروع شود که برآورد ریالی اجرای کل پروژه یک‌هزار  و ۵۰۰ میلیارد تومان است ضمن اینکه یک تصفیه‌خانه هم در کنار این خط انتقال در حال طراحی است.

وی اظهار کرد: اگر ۶۰ کیلومتر لوله با قطر ۱۹ برای این پروژه تامین شود حداقل ۸۰۰ میلیارد تومان از اعتبار مورد نیاز این پروژه حل خواهد شد و با ۷۰۰ میلیارد تومان انتقال آب تحقق می‌یابد.

علیزاده افزود: برنامه اجرایی این است که در سال ۱۴۰۱ از طریق ماده ۵۷ با ۶۰۰ میلیارد تومان به دهگلان و در سال ۱۴۰۲ به قروه برسانیم.

وی گفت: یکی از مشکلات اساسی فراروی این پروژه عدم همکاری بانک‌ها است.

  • منبع خبر : خلیج فارس