به مناسبت هفته منابع طبیعی و همزمان با روز درختکاری طرح پویش سنندج سبز روز یکشنبه با حضور استاندار کردستان و جمعی از مدیران شهری و اعضای شورای اسلامی کلید خورد.

نگرش امروز _استاندار کردستان در این آیین که در پارک آشتی سنندج برگزار شد، اظهار داشت: فرهنگ غنی مردم کردستان و بویژه غنی مردم سنندج موجب به جریان افتادن چنین پویش‌های پربرکت، فرهنگی و ارزشمندی شده که عموم مردم را به این کار خیر و صدقه جاریه دعوت می کند.

اسماعیل زارعی کوشا افزود: در احادیث و روایات از پیامبر گرامی اسلام(ص) و بزرگان دین بصورت مکرر و متعدد بیانات ارزشمندی در فضیلت درختکاری و محترم نگاه داشتن درخت  بیان شده است و این وظیفه ما در این راستا سنگین تر می کند.

وی اضافه کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری ما به اینکه در شهرها، روستاها  ومناطق و سکونتگاهایمان نیاز داریم که شاهد گسترس فضای سبز، درختکاری و اقدام عمومی مانند این پویش باشیم .

استاندار کردستان با بیان اینکه این پویش می تواند یک اقدام بزرگ و ماندگار در استان کردستان باشد و به همه جای کشور تسری پیدا کند، گفت: از همه کسانی که برای این کار خیر قدم برداشته اند تقدیر کرده و با افتخار خودرا عضو کوچکی از پویش سنندج سبز می دانم.

 

شهردار سنندج نیز در این آیین اظهار داشت: اعضای شورای شهر و شهرداری در راستای خدمت به مردم در زمینه فضای سبز این  پویش مردمی و علمی را با کمک دانشگاهیان، نخبگان و دلسوزان این عرصه راه اندازی کرده اند.

سیدانور رشیدی افزود: باید تلاش کنیم که با همکاری و همراهی مردم سنندجی که روزی  باغ ها و درختان عظیمی داشته را سبزتر از پیش کرده و مردم سرزنده تر و شاداب تر و هوایی تمیزتر از حال حاضر داشته باشند.

وی یادآور شد: در مناطق کم برخوردار شهرداری بدلایل وجود زمین های قولنامه‌ای و ساخت و سازهایی که در گذشته بوده مشکلاتی دارد که تقاضا می شود در نواحی منفصل نایسر، ننله و حسن اباد و مناطق کم برخوردار از طریق راه و شهرسازی و ادارات زیربط زمین برای احداث فضای سبز در اختیار ما قرار گیرد.

 

نایب رییس شورای شهر سنندج نیز در این آیین گفت: روز درختکاری اما بدین معنا نیست که صرفا در این روز به کاشت درخت رو بیاوریم  بلکه این روز تلنگری است که بیشتر در خدمت محیط زیست بوده و از آن حفاظت کنیم.

محمد رضایی افزود: بی شک هر کجا که درختانی قد و قامتی برافراشته اند از عملکرد مردمانش نشات گرفته و اعضای شورا و شهرداری در نظر دارند هرچه بیشتر در خدمت مردم باشند.

وی با بیان اینکه حیات و ممات ما به محیط زیست وابسته است، ابراز امیدواری کرد، با ارتقای فناوری و مدیریت صحیح و استفاده بهینه از امکانات بیشتر در خدمت سنندج سبز بوده و سنندجی  سبزتر از همیشه داشته باشیم.

نخستین روز هفته منابع طبیعی در تقویم به نام روز «درختکاری» نامگذاری شده است و هر سال رهبر معظم انقلاب شخصا نسبت به غرس نهال اقدام می‌کنند.

سنت حسنه درختکاری ریشه در فرهنگ دینی و ملی مردمان کشور عزیزمان ایران دارد و در تقویم رسمی ۱۵ اسفند به عنوان «روز درختکاری» نامگذاری شده است. گرامیداشت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری از ۱۵ تا ۲۱ اسفند بیش از چهار دهه است با اجرای مراسمهای مختلفی در اقصی نقاط کشور برگزار می‌شود.

  • نویسنده : علی بیگی
  • منبع خبر : ایرانا