سنندج یک شهر فرهنگی است؟ ۲۹ خرداد ۱۴۰۱

نگاهی بر عناوین دهن پر کن،
سنندج یک شهر فرهنگی است؟

آن‎چه می‎بینیم بخشیدن هر عنوان زیبا و پر افتخار بر کسوت بلند بالای شهر، برای دستگاه‎های فرهنگی و به عبارتی متولیان امر کاربری‏های سیاسی، تبلیغاتی، مسند و مسئولیت نوازشی، مراسم‎درمانی‏، شعارپراکنی بدون پشتوانه، لاپوشانی عملکرد مدیران کوتوله، انحصارگرایی هر عنوان، مجلس‌آرایی و… را به همراه داشته است.

چکیده ای از کتاب «الفبای دموکراسی» ۲۹ خرداد ۱۴۰۱

معرفی کتاب،
چکیده ای از کتاب «الفبای دموکراسی»

سنندج، پیاده‌راه فرهنگی در دالان تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

محمد توفیق مشیرپناهی روزنامه نگار کردستانی، در یادداشتی از «لزوم هویت بخشی به فرهنگ و میراث شهری» مینویسد؛
سنندج، پیاده‌راه فرهنگی در دالان تاریخ

یادداشت
در باب لطف به مردم خوزستان ۲۹ اسفند ۱۴۰۰

در باب لطف به مردم خوزستان

کاش آقای رحیمی بداند که این شرکتها و مدیران شان لطف نمی کنند، استخدام فرزندان این دیار باید وظیفه این شرکتها باشد و اگر کاری هم برای شهر می کنند تنها اندکی از مسئولیت های اجتماعی شان را در قبال ناموزونی های توسعه دارند انجام می دهند. و کاش مسئولان صدا و سیمای کشور، کمی نگران سرمایه اجتماعی در خوزستان باشند و فکری اساسی برای اصلاح جدی این وضعیت در استان کنند.

فرار مالیات ها متاثر از روشن نبودن اقتصاد کشورمان است ۰۹ آذر ۱۴۰۰
کارشناس اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی:

فرار مالیات ها متاثر از روشن نبودن اقتصاد کشورمان است

اسکندری با بیان اینکه فرار مالیات ها ناشی از شفاف نبودن اقتصاد کشورمان است، گفت: سازمان امور مالیاتی به اطلاعات مربوط به نظام پرداخت از جمله تراکنش ها و حساب ها و رویدادهای مالی و حساب های الکترونیکی نیاز دارد.

مجلس ازدواج کودکان زیر ۱۸ سال را ممنوع کند ۰۸ آذر ۱۴۰۰

مجلس ازدواج کودکان زیر ۱۸ سال را ممنوع کند

یک کارشناس مسائل حقوقی گفت: مجلس باید شجاعانه به صحنه آید و به نام خیر عمومی، منافع همگانی و مصالح کودک دست متعدیان به کودک را قطع کند و ازدواج زیر ۱۸ سال را ممنوع کند.

رابطه اندیشه سیاسی کنفوسیوس با نظم و توسعه اقتصادی جمهوری خلق چین ۰۱ آذر ۱۴۰۰

رابطه اندیشه سیاسی کنفوسیوس با نظم و توسعه اقتصادی جمهوری خلق چین

آنچه در این زمینه می توان گفت چین با سابقه و تاریخ پربار اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کنفوسیوسی خود در دوره‌ای، دچار افول و اضمحلال شده و در اثنای جنگ‌های داخلی و خارجی و فضای سیاسی بین‌ المللی حاکم، زمینه رشد و به قدرت رسیدن حزب کمونیست با رهبری مائوتسه تونگ فراهم نمود. اما اتفاقاتی که در دوران مائو در چین بوقوع پیوست، اصلاحات را به امری اجتناب‌ ناپذیر تبدیل کرد و چین را به بازنگری در امور داخلی تشویق نمود. که منجر به چنین توسعه اقتصادی گردید.

نگاهی به لایه‌های زیرین و پنهان شده دیگر فاجعه سازان محیط زیست کشور! ۰۸ مرداد ۱۴۰۰

نگاهی به لایه‌های زیرین و پنهان شده دیگر فاجعه سازان محیط زیست کشور!

موضوع بی آبی خوزستان و بحران ناشی از آن، شوک و چالش بسیار بزرگی بر بدنه اجتماعی و سیاسی کشور وارد ساخته است. چالشی که به طور محرزی ریشه آن در چگونگی سیاست گذاری، برنامه ریزی و مدیریت زیست محیطی منابع آبی و به طور کلی منابع سرزمینی کشور است.

جایگاه شورای شهر و روستا در تصمیم سازی جوامع محلی ۲۵ اسفند ۱۳۹۹

جایگاه شورای شهر و روستا در تصمیم سازی جوامع محلی

شورا‌های شهر و روستا در نظام حقوقی ایران جایگاه منحصر به فردی داشته و نقش به سزایی در پیشبرد اهداف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر منطقه دارد.

زیباسازی فضای شهری ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

زیباسازی فضای شهری

در کل می توان گفت از منظر شهروندان، مهم ترین خصوصیات مکان های زیبا و مطلوب شهری عبارتند از: انعطاف پذیری، خاطره انگیزی، ایمنی، سر زندگی، خودمانی بودن فضا، و ... است.

مدیران هلدینگ خلیج فارس از خواب غفلت بیدار شوند ۱۴ بهمن ۱۳۹۹

مدیران هلدینگ خلیج فارس از خواب غفلت بیدار شوند

حقیقتاً حوادث و اتفاقات تلخ آبان‌ماه سال ۹۸ در شهرستان بندرماهشهر، آیینه تمام نمای عملکرد ضعیف مسوولان به ویژه مدیران نفتی منطقه است. حوادثی که اگر نیاز به ریشه‌یابی داشته باشد به بیکاری، تبعیض و عملکرد غیرقابل انتظار مسوولانی نظیر مدیران هلدینگ خلیج‌فارس برمیگردد.

پیشنهاد ۱۵ محوری برای اصلاح ساختار در بودجه سال آینده ۰۹ بهمن ۱۳۹۹

پیشنهاد ۱۵ محوری برای اصلاح ساختار در بودجه سال آینده

براین اساس حدود ۵ ماه کار تخصصی انجام شد و ۶۰ محور برای اصلاح ساختار بودجه احصاء شد؛ که قرار است در یک برنامه ۴ ساله اعمال شود. امسال هم در برش سالانه حدود ۱۵ محور در لایحه بودجه ۱۴۰۰ توسط نمایندگان محترم پیشنهاد شده که در کمیسیون تلفیق بررسی خواهد شد.

«قابل توجه وزیر ورزش و جوانان / نمایندگان خوزستان و رعایت اصل تفکیک قوا» ۰۱ آبان ۱۳۹۹

«قابل توجه وزیر ورزش و جوانان / نمایندگان خوزستان و رعایت اصل تفکیک قوا»

اگر وزرا اجازه بدهند برخلاف اصل تفکیک قوا، نمایندگان مجلس که از قضا در ردیف مخالفان دولت هم هستند، برایشان تصمیم بگیرند و انتخاب مدیران کل را به آنها تفویض کنند سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و عملا اقتدار و حرمت دولت و رای مردم از بین خواهد رفت.